Популярне

Чим подобаються мешканцям нічні маршрути

Введення нічних маршруток в обіг стало основним трендом у містах України. Але трендом - для влади. Для місцевих жителів - це необхідний транспорт у нічні періоди. Адже не кожен може довзолити собі викликати таксі, особливо - за нічним тарифом.

Такий маршрут особливо зручний у сполученні із залізничними вокзалами. Містяни з нічних потягів відразу мають змогу поїхати додому. Дехто розглядає це як своєрідну конкуренцію службам таксі, а дехто — вимушений крок наслідування європейських традицій. Адже в деяких містах Європи можна скористатись послугами громадського транспорту в будь-який час. Таку ініціативу вже підтримали у Львові, де їздить нічна маршрутка від залізничного вокзалу та у Рівному, де можна прокататись нічним тролейбусом. Розклад підлаштований так, щоб хоч раз у 40 хвилин людина мала змогу поїхати нічним маршрутом. Якщо ви засиділись у гостях чи довго працювали на роботі, то така альтернатива допоможе вам зекономити кошти та швидко й безпечно дістатись додому.

Водії та кондуктори розповідають, що такий транспорт часто використовують не лише у цілях переміщення. Часто в них організовують різноманітні сюрпризи, побачення. У деяких містах є практика оренди громадського транспорту на день народження чи випускний. Так і в цьому випадку, але вже — нічна версія. Оренда тролейбусу завжди піднімала настрій не лише учасникам дійства, а й всім перехожим. Адже він зазвичай гарно прикрашений та з нього лунає сміх та інші шалені емоції.

Зараз у Києві просять всіх місцевих жителів підтримати таку ініціативу та підписати електронну петицію, яку тоді будуть змушені розглянути органи місцевої влади. Щоб петиція з проханням дійшла до розгляду, її мають підписати 10 тисяч чоловік за три місяці. Шукати її потрібно на сайті КМДА.

Кажуть, що ціна за нічні маршрутки буде дещо більшою у порівнянні з денною, адже й заробітну плату робітникам виплачуватимуть за подвійним тарифом — за роботу вночі. Хоча, у місті Рівне ціна квитка на тролейбус так і лишилась — 1, 50 грн. Але навіть і за більшу плату люди погоджуються їздити нічними маршрутками та тролейбусами.

Олег, студент:
- Мені дуже подобається ця ініціатива. Чув, що вона поширюється містами України. Я студент, і коли приїжджаю додому з навчання, - відразу маю змогу поїхати собі прямісінько додому. За символічну суму. Це дуже класно. Сідаю у тролейбус і бачу, як молодь повертається додому з дискотек і теж застрибує у нічний тролейбус, - коментує Олег.

Чекати посеред ночі на нічний транспорт та їхати за символічну плату чи викликати собі комфортабельне таксі і переплачувати за нічний проїзд — вирішувати кожному самостійно. Адже у всіх різні пріоритети та потреби. Але мати нічні маршрути — величезний бонус для вашого міста.
 

Дана Гарасюта
Всі статті автора

Київ

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією